בדק בית

מה זה בדק בית?

על אף שתהליך החיפוש אחר מקום מגורים לרכישה הינו ארוך ומפרך, אל תתפתו לתפוס את העסקה הראשונה שנראית טוב מבלי לעבור עוד שלב אחד – בדק בית למקום הנבחר. ייתכן שאותה ביקורת מבנים רק תאשר את תחושת הבטן החיובית שאתם מרגישים ממילא. אך מאידך, ייתכן שהיא תציל אתכם מהעסקה הגרועה ביותר של חייכם.

חיפוש בית הוא עניין מפרך. כל אותם נכסים שטרחתם להגיע ולראות על אף שאין שום קשר ביניהם לתוכן המודעה, ההתמקחות על המחירים המופרכים שהבעלים מבקשים… כשסוף סוף נמצא הנכס הנכון אתם רק רוצים לסגור עניין, לחתום ולגמור עם זה, בידיעה שזהו זה, סוף סוף יש לכם בית. "ביקורת מבנים ? למי יש כוח לזה עכשיו? המקום נראה בסדר". אבל העיניים יכולות להטעות.

בדק בית

ליקויי בניה מתחת לפני השטח

 במחירי הנדל"ן של ימינו, סביר להניח שאתם הולכים לשים סכום עתק על העסקה שלפניכם, סיכוי לא רע שאף מדובר בשבע ספרות. זה הרבה מאוד כסף להמר בו, ולכן כדאי לא להסתכן ולבדוק בדיוק מה אתם באמת קונים.

בשביל זה נועד בדק בית. פעמים רבות נכסי נדל"ן טובים לכאורה מחביאים בקרבם ליקויי בניה כאלו ואחרים. חלקם יתפרצו החוצה באיזשהו שלב, בעודם גורמים נזק שידרוש מכם סכום גבוה לשיפוצים ולתיקונים שלא לקחתם בחשבון. אחרים יכולים ממש לסכן אתכם פיזית. לפעמים ליקויי בניה יכולים להתבטא בהיעדר איטום ובידוד ראויים, שכן אלו דברים שלא רואים על פני השטח, אבל ביומיום דינם להעלות את הוצאות החימום והקירור שלכם במידה ניכרת, והחוסר עלול לגרום לצרות צרורות בהמשך, עם חדירת מים למבנה.

חברה המבצעת בדק בית מגלה את כל הבעיות הללו מראש. היא נותנת לכם דו"ח על כל בעיה וליקוי בניה המסתתר במבנה באופן מפורט, כולל הערכות של העלויות שעתיד כל אחד מאלו לגבות מכם על מנת להחזיר את הנכס לתיקונו.

למשל, איתור רטיבות בבנייה. לפעמים יש רטיבות בקיר, אולם זו עדיין נמצאת קרוב לצנרת, וטרם מתבטאת בהופעת עובש וסימני רטיבות על צדם החיצוני של הקירות – כי כשזה קורה, הנזק שנגרם הוא כבר הרבה יותר גדול (ויקר לטיפול). חברה המתמחה בביקורת מבנים תבצע איתור רטיבות בבניה באמצעות ציוד תרמי, שאינו מצריך את פתיחת הקירות אבל מגלה מה בדיוק מתרחש בתוכם. כך ניתן יהיה לעלות על קיומה של בעיה כזו עוד לפני שהיא מגיעה לפני השטח.

בדק בית – להחליט על רכישה בעזרת מידע מלא

לפעמים ליקוי הבניה אינם כה חמורים, ולא דורשים הון לשיפור המצב. ייתכן שעסקת הנדל"ן עדיין תישמע אטרקטיבית ואכן תהיה כזו. השורה התחתונה היא שכעת תוכלו לבצע אותה מתוך ידע, הבנה של המצב העומד לפניכם, ולקיחת כל הצדדים החיוביים והשליליים בשיקול הדעת. כך צריכה להתבצע ההחלטה שלכם.