חיפוי אבן

חיפוי אבן מייחד ומבליט אלמנטים בעיצוב הבית

חיפוי אבן – אותם אריחים מרהיבים ומיוחדים, המעטרים קירות וגדרות, מוצגים בגאווה בעמודים תומכים, או באמבטיות יוקרתיות, מספקים דרך נהדרת לעיצוב חלל הבית. איך לעשות זאת נכון? על כך בכתבה הבאה.

אז מהו בעצם חיפוי אבן?

חיפוי אבן הוא ציפוי העשוי אריחי שיש או אריחי קרמיקה, לבנים או אבנים המכסה קירות בפנים הבית ומחוצה לו. חיפוי אבן תורם בעיקר לפן העיצובי של הבית ועל ידי בחירה נכונה של חומרי הגלם ושל אנשי המקצוע ניתן בפשטות יחסית להוסיף גם לקיר הפשוט ביותר אופי ומראה ייחודי.

ניתן להשתמש בחיפוי אבן כאלמנט עיצובי לקירות חיצוניים של הבית, לקירות פנימיים, לעמודים בתוך ומחוץ לבית, למטבחים (למשל: עבור ציפוי אי במרכז המטבח) ואפילו לאמבטיות, במיוחד כאשר רוצים להעניק להן מראה מיוחד ועיצובי. ניתן גם להשתמש בחיפוי אבן לעיצוב שבילי גינה או דרכי גישה מרהיבים אל הבית והחוצה.

חיפוי אבן

מהן סוגי האבנים המתאימות לחיפוי אבן?

חיפוי אבן יכול להגיע בדמות שיש נקי, אבן ירושלמית או טרוורטין. הטרוורטין היא אבן שיש מחוררת,  בעלת טקסטורה חולית בגימור מלוטש מט מוברש, אבן זאת, מגיעה בכל מיני גדלים ובאורכים משתנים. היא נחשבת לאחד מחיפויי האבן הנפוצים והשכיחים ביותר לחיפוי אבן. מה שמייחד אותה הוא, המראה הקלאסי המאופיין בקווים נקיים וניחוח אירופאי.
גם האבן הירושלמית מאד פופולארית משום שהיא מקנה מראה אותנטי לבית, ורבים, בעיקר ישראלים, עושים בה שימוש תדיר בפנים הבית ומחוצה לו.

שלב ההרכבה של חיפוי אבן על קירות

האבנים שנחתכו בצורות, עוביים וגדלים שונים, מודבקים על הקיר המבוקש באמצעות דבק מיוחד, אשר מתאים לחיפוי אבן והוא עמיד בתנאי האקלים הקיצוניים ביותר. ההדבקה נעשית בצורה מדויקת על הקיר ולפי התכנון של המעצב או בעלי הבית.

במקרה של חיפוי אבן על קירות גדולים, קיימת שיטה אחרת להרכבת חיפוי האבן והיא קשירת האבנים אחת לשנייה, שבכל אבן חורים בלתי נראים שאליהם מחוברים חוטים בלתי נראים. המערכת הזאת יוצרת את חיפוי האבן המושלם שמונע נפילה או קריסה מגובה רב.

כמה דברים שכדאי לדעת לפני שמתחילים

חשוב להבין, שמבחינת עיצוב,  קיימות יותר אופציות לחיפוי אבן בשיטת ההדבקה. זאת משום שבשיטת ההדבקה ניתן לחתוך את אבני חיפוי בעובי דק יותר וכך הן משתלבות בצורה יותר הרמונית ברחבי הבית. גם העבודה אינה מרובה מפני שמדובר ב- 10 דקות עבודת הדבקה למטר מרובע. בשיטת הקשירה הרטובה ההדבקה זמן העבודה הוא כפול.

האפשרויות רבות וקיימות חברות אשר יכולות לחתוך את האבנים שבחרתם בכל גודל שתחפצו. בדקו אם החברה שבחרתם להספקת האבנים לחיפוי אבן יכולה לבצע חיתוך של האבנים לפי רצונכם. במידה וכן – השמיים הם הגבול!

עוד נאמר כי על מנת לתכנן ולעצב חיפוי אבן, לא חייבים לשכור את שירותיו של מעצב פנים או אדריכל. ישנן חברות אשר מייבאות אבנים לחיפוי ומספקות ייעוץ מקצועי ועיצובי בעת המכירה. גם יצרני הדבקים לחיפוי האבן כשירים לתת עצות וטיפים בנושא החיפוי ותכנונו.